CENGİZ HAN'A KÜSEN BULUT-ÖZETİ

2009-02-03 01:27:01

CENGİZ HAN'A KÜSEN BULUT-ÖZETİ

Kitap, yazarın yazmış olduğu ''Gün olur asra bedel '' isimli kitabının devamı niteliği taşımasıydı.

Bu romanda kuttubayev isimli bir yazarın yazdığı romanın askeri bir savcı tarafından dikkate alınması ve sonunda yazarın suçlamasını ele almıştır. Cengiz Aytmatov'un  romanda genellikle üzerinde durduğu konu ise Kuttubayevin yazmış olduğu romandaki efsanedir.

Bu efsaneye göre dönemin en güçlü imparatoru olan Cengiz Han'ın sefere çıkarken kadınların çocuk doğurmasını yasaklamasıyla başlıyor. İlk başlarda bu kurala herkes saygı gösteriyor. Daha sonra birbirlerine aşık olan iki insan bu kurala uymayarak çocuk sahibi oluyorlar. Bunu öğrenen imparator ise ne kadar onları öldürmek istemese de halkının ona karşı olan saygısının azalmaması için onları idam ettiriyor.

Tansikbayev bu romanda devlete karşı bir tepki sezdiği için Kuttubayev'i suçluyor. Ve kendisinin bu suçlama sonunda rütbesinin artacağını düşünüyor. Ama Kuttubayev kendini kullandırmıyor ve kitabın sonunda intihar ediyor.

Bu romanın sonunda insanın aklına gelen ilk anlam, bazı insanların başka insanları kullanarak bir yerlere gelme isteğidir

6425
0
0
Yorum Yaz